Termal Otel Tatil Fırsatları
A+ A A-

Deniz Kürleri İle Kaplıca Tedavileri – Talasoterapi

deniz-kurleri-kaplicaDoktor kontrolü altında gerçekleştirilen tedavi edici ve kür amaçlı kullanılan tedavi sistemine talasoterapi yani halk dilinde bilinen adı ile deniz kürleri denmektedir. Deniz iklimi, suyu, deniz çamurları, kum ve denizden elde edilen diğer maddeler ile hazırlanan karışımlar kullanılmaktadır.

Antik çağlarda kullanılan ısıtılmış deniz suyu halk arasında oldukça iyi bilinen bir terapi yöntemi. Sadece deniz kıyılarında uygulanan yöntemlerle suyun insan sağlığına gerekli olan iyileştirici gücü ortaya çıkarılmaktadır. Türkiye’de deniz kenarındaki kaplıca merkezlerinde ve SPA otellerinde uygulanan talasoterapi ile vücudun ve zihnin tümüyle yenilenmesi, güzelleşmesi ve pozitif enerji depolaması sağlanıyor.

Peki deniz kürleri nasıl uygulanıyor?

Talassoterapi merkezleri, deniz kıyısında veya deniz kıyısından en fazla 1000 m. uzaklıkta kuruluyor. 50 derecenin üzerine çıkmayan sularda mineral ve tuz karışımları ile tedaviler yapılıyor. Deniz kürleri:

  • Serbest deniz banyosu
  • Deniz kaplıca kürleri
  • Deniz suyu içme kürleri
  • Deniz çamuru kürleri
  • Solunum yolu ile kür
  • Deniz iklim kürleri

Bu deniz kürleri tedavileri yapılırken belirli kurallara uyulması gerekiyor. Örnek verecek olursak:

Serbest Deniz Banyosu: Günde 2 kez yapılmalı ve en az 10 gün, normal olarak 21 günlük bir süreyi kapsamalıdır. Su sıcaklığı 18-28 C arasında, en uygun sıcaklık değerleri ise 22-25 C olmalıdır. Kirlenmenin 100 mililitre/1000 “E” koli değerinin üzerinde olan kıyı kesimlerinde yüzmek sakıncalıdır. Banyo sırasında hava sıcaklıkları en az 20 C, normal olarak 25-28 C, en çok ise 32-34 C derece olmalıdır.

İçme Kürleri: Kıyısında kirlenme görülen denizlerde 5-6 km. açıktan ve 15-30 metre derinden alınması gerekmektedir. 3 kez ve yemek aralarında yapılır. İçilen su miktarı yaklaşık 0.5 litre/kişi/gün olarak belirlenir. Doktor denetiminde yapılması gerekir.

Kaplıca Kürleri: Banyo, havuz banyosu, sualtı masajı ve deniz çamuru uygulamaları ile masaj ve beden eğitimi gibi bünye kuvvetlendirici uygulamalar şeklinde yapılır. Açık ve kapalı havuz uzunlukları 25, derinlikler ise 1.50 metreyi geçmemelidir. Sıcaklık 18-28 C, deniz kaplıca kürlerinin gerçekleştirilmesi için 28-36 C derece olmalıdır. Toplamda 1 buçuk saatlik bir dinlenme süresi öngörülür.

Çamuru Banyoları: Gel-git olayının etkili olduğu deniz kıyılarında oluşan organik-inorganik bileşime sahip deniz çamurunun ısıtılması ile yapılır.

Talasoterapinin Faydaları

Deniz Kaplıca Banyoları
1. Romatizmal hastalıklar
2. Deri hastalıkları
3. Kan dolaşımı ve kalp hastalıkları
4. Sinir ve bünye yorgunluğu

    Deniz Suyu İçme Kürleri
1. Mide ve bağırsak hastalıkları
2. Karaciğer-safra kesesi hastalıkları
3. Kan zayıflığı hastalıkları
4. Beslenme bozukluğu hastalıkları

    Solunum Yolu ile Kürler
1. Astım
2. Bronşit gibi rahatsızlıklara ve hastalıklara iyi gelmektedir.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TERMAL TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Pamuk Gibi Travertenleri ile Pamukkale

Pamuk Gibi Travertenleri ile Pamukkale

Kaplıcaları, travertenleri ve ılıman iklimi ile ünlü Pamukkale Ege’nin en güzel şehirlerin...

Ne Olursan Ol Yine Konya’ya Gel

Ne Olursan Ol Yine Konya’ya Gel

Lalelerle süslü sokakları, minareleri göğe değen camileri ve kültürel mirası ile Konya gez...

Kaz Dağları’nın Kalbi Güre

Kaz Dağları’nın Kalbi Güre

Güre, Balıkesir’e bağlı olan şirin bir ilçedir. Burasını farklı kılan ise tertemiz havası, kaplıcaları ve termal...

Tüm tatil bölgeleri »

Seo

Seo

Yasal Uyarı: Bu site termal otelleri ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. termalotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
 
Yalova Termal Otel
Afyon Termal Otel