Termal Otel Tatil Fırsatları
A+ A A-

Kaplıcaların Tarihçesi – Binlerce Yıllık Şifa Kaynağı

kaplica-tarihcesiBinlerce yıl önce tesadüfi olarak keşfedilen doğal tedavi yöntemi olarak deneylerle kanıtlanan termal suların yararları asırlardır kullanılmaya devam ediyor. Kaplıcaların tarihi binlerce yıl öncesine uzanıyor.

Arkeolojik kazılarla elde edilen bulgularda insanların binlerce yıldır kaplıcaları tanıdığı görülüyor. Anadolu’da Hititlerin hamamlar inşa ettiği biliniyor. Ayrıca Afrika ve Mısır’da da sıcak mineral suları tedavi amacıyla kullanılmıştır. Bu yönde bilimsel deneylerin başını Yunanlılar çeker. Heredot tedavinin ana ilkelerini belirlemiştir. Hippokrates ise “De Natura Hominis” adlı yapıtında doğal kaynaklarla iyileşme yöntemlerini açıklamıştır.

Kaplıcaların tarihi özellikle Romalılar sahip oldukları topraklardaki kaplıca alanlarını değerlendirerek halkın yararına açması ile şekillenir. Radyoaktif suları olan hamamlar dışında hekimlik ile ilgili okullar da açılmıştır. Tanrılar tarafından bahşedildiğine inanılan suların etrafına tapınaklar ve heykeller yapmışlardır.

Savaş sırasında ve sonrasında askerlerin hastalıklarını iyileştirmek için kullanılan hamamlardan spor amaçlı da yararlanılmıştır.

Bizanslardan Osmanlı’ya Sağlık Merkezi Anadolu

Anadolu’da kaplıca tarihi Bizansların birçok yerleşim merkezinde hamamlar inşa etmesi ile başlar diyebiliriz. Orta çağda kilisenin putperestlik olarak adlandırdığı bu yerleri yıkması nedeniyle Türkler Anadolu’ya geldiklerinde sadece birkaç Bizanslı saray mensuplarının kaplıcaları bulunuyordu.

Selçuklular tarafından tekrar yapılandırılan termaller yine Osmanlı’nın duraklama devrine kadar önemini korumuştur. Cumhuriyet devrinde ise Atatürk tarafından gösterilen özenle yeniden önem kazanmıştır.

Bugün Türk Hamamı olarak dünyada bilinen kavram bu sayede ortaya çıkmıştır. Avrupa’da ve Türkiye’de sağlık sektöründe tedavi amaçlı kullanımları ve hekim yetiştirme uygulamaları da 18. ve 19. yüzyıllarda başlamıştır. Radyoaktivitenin bulunuşu ile tıp alanında bu yönlü gelişmeler sağlanmıştır. Günümüzde tesisler ve oteller bu gelişimin son halkalarıdır. İşletmelerde bulunan çamur banyosundan buhar odalarına, saunalardan havuzlara kadar her hizmet uzman doktorlar tarafından verilmektedir.

Bir yandan sağlık turizmine hizmet eden Kütahya kaplıca otellerinde direnç kazanabilir dönerken de dünyaca ünlü çini ve porselenlerinden satın alabilirsiniz.

Yılın 12 ayı kapıları açık otellerde dilerseniz toplantı ve organizasyonlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen suları 30-80 derece sıcaklıktadır.

Şifa kaynağı ilimiz sağlık turizminde başı çekenlerden biridir. Kütahya’nın Emet, Yoncalı, Merkez, Tavşanlı bölgelerinde yer alan termal otellerin adres ve telefonları sayfamızda bulunmaktadır.

İzmir ilimize yakın konumu turistlerin ilgisini çekmiş ve son yıllarda sahip olduğu güzellikler hızlıca fark edilmiştir. Şifa dağıtan sularında canlılık kazanmak için her yıl binlerce turist termallerine akın eder. Konaklama sorun olmayan ilde otel, butik otel veya tercihinize göre pansiyon bulabilir dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. Manisa kaplıca otelleri, sauna, spa ve hamamlarla zengindir.

Kaliteli olduğu kadar da hesaplı olan Manisa termal otelleri maliyet konusunda da avantaj sağlamaktadır. Egenin en güzel şehirlerinden biri olan ilde Manisa’nın Kurşunlu, Kuşlubahçe, Saraycık, Bozdağ bölgelerinde yer alan termal otellerin adres ve telefonları sayfamızda listelemiştir.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TERMAL TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Pamuk Gibi Travertenleri ile Pamukkale

Pamuk Gibi Travertenleri ile Pamukkale

Kaplıcaları, travertenleri ve ılıman iklimi ile ünlü Pamukkale Ege’nin en güzel şehirlerin...

Ne Olursan Ol Yine Konya’ya Gel

Ne Olursan Ol Yine Konya’ya Gel

Lalelerle süslü sokakları, minareleri göğe değen camileri ve kültürel mirası ile Konya gez...

Kaz Dağları’nın Kalbi Güre

Kaz Dağları’nın Kalbi Güre

Güre, Balıkesir’e bağlı olan şirin bir ilçedir. Burasını farklı kılan ise tertemiz havası, kaplıcaları ve termal...

Tüm tatil bölgeleri »

Seo

Seo

Yasal Uyarı: Bu site termal otelleri ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. termalotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
 
Yalova Termal Otel
Afyon Termal Otel