Termal Otel Tatil Fırsatları
A+ A A-

Sıcak Su Kaynakları Nasıl Oluşur?

Sıcak Su Kaynakları Nasıl Oluşur?Sıcak su kaynakları yerin binlerce metre altından geçen fay hatları boyunca ortaya çıkan ve değişik kimyasal maddeler içeren bir nevi ilaçlardır. Bu şifa kaynaklarının en çok merak edilen özellikleri nasıl oluştuklarıdır. Oluşumlarını incelemek için öncelikle yer altı kaynaklarının çeşitlerine kısaca bakmalıyız.

Temel olarak üçe ayrıldığını görürüz:

  • Taban suyu: Alüvyal ovaların tabanında bulunurlar. Altta geçirimsiz tabaka ile sınırlandırılmış geçirimli tabaka üzerinde biriken sulardır. Beslenme durumuna göre taban suları bazen yüzeye kadar çıkabilir. Yer altı su seviyesinin düşük olduğu alanlarda ise kuyu açmak suretiyle bu sulardan faydalanılır. Türkiye taban suları bakımından zengindir. Örn: Ege Bölgesinin çöküntü ovaları, Konya, Kayseri, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Bursa, Adapazarı gibi.
  • Artezyen: Tekne biçimindeki iki geçirimsiz tabaka arasındaki geçirimli tabakaya açılan bir sondaj ile suların püskürerek yeryüzüne çıkmasıdır. Diğer kaynaklardan ayrılan yanı beşeri faktörlerin etkisiyle yeryüzüne çıkmasıdır. İç Anadolu Bölgesi artezyen suları bakımından zengindir. Eskişehir, Malatya, Erzurum, İnegöl, Bursa, B. Menderes, Gediz ovalarının kenarlarında Ceylanpınar ve Muş ovalarının çevresinde görülür.
  • Karstik: Kalın kalker tabakaları arasındaki boşlukları doldurmuş olan yer altı sularının yüzeye çıktığı kaynaktır. Bu kaynakların en önemli özelliklerinden biri de karstlaşmanın etkisiyle suların bünyesinde bolca kireç bulunmasıdır. Bu kaynakların suları genellikle sürekli değildir. Yağışlarla beslendikleri için karstik kaynakların suları soğukturÖrn: Pınarbaşı ve Kemalpaşa’dan çıkan kaynaklar, İzmir’in suyunu karşılar. Toroslar üzerindeki Şekerpınarı en tanınmış karstik kaynak örneklerinden biridir.

Yağışların geçirimli topraklar aracılığı ile yerin altında birikmesi şeklidir. Yüzeye yakın olanlara taban suyu denirken, basınçlı olanlara artezyen denmektedir. Son olarak da kalker tabakalarındaki çatlaklarda birikenlere ise karstik özelliktedir.

Kaynaklar ise ikiye ayrılır:

  • Soğuk su kaynakları: fay ve gayzer
  • Sıcak su kaynakları: tabaka ve vadi

Kaplıcaların oluşumu için öncelikle yeraltı sularının yüzeye çıkması gerekir. Çıktıkları yere kaynak ismi verilir. Soğuk olanlar dış koşullardan daha çok etkilenir. Asıl konumuz olan sıcak kaynaklar ise fay hatları üzerinde yer alır. Yerin derinliklerinden geldikleri için sıcaktır.

Mineral bakımından zengin oldukları için bunlara kaplıca, içme, ılıca gibi adlar verilir. Tuzlu, kükürtlü, karbondioksitli, demirli ve iyotlu olurlar. Bölge bölge değişiklik gösterse de genel olarak aynı özelliklere sahiptirler. Her hastalığa da iyi gelen farklı kaynak suyu bulmak mümkündür.

Maden suları denilen şifa kaynakları çevresine kurulan kaplıcalar, oteller ve tesislerle uzman doktorlar tarafından yapılan fizik tedavilerde kullanılır. Her türlü hastalığı iyileştirmede alternatif oldukları için tavsiye edilir. Yüzyıllardır kullanılan bir yol olması nedeniyle de güvenilirliği kanıtlanmıştır.

Bir yandan sağlık turizmine hizmet eden Kütahya kaplıca otellerinde direnç kazanabilir dönerken de dünyaca ünlü çini ve porselenlerinden satın alabilirsiniz.

Yılın 12 ayı kapıları açık otellerde dilerseniz toplantı ve organizasyonlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen suları 30-80 derece sıcaklıktadır.

Şifa kaynağı ilimiz sağlık turizminde başı çekenlerden biridir. Kütahya’nın Emet, Yoncalı, Merkez, Tavşanlı bölgelerinde yer alan termal otellerin adres ve telefonları sayfamızda bulunmaktadır.

İzmir ilimize yakın konumu turistlerin ilgisini çekmiş ve son yıllarda sahip olduğu güzellikler hızlıca fark edilmiştir. Şifa dağıtan sularında canlılık kazanmak için her yıl binlerce turist termallerine akın eder. Konaklama sorun olmayan ilde otel, butik otel veya tercihinize göre pansiyon bulabilir dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. Manisa kaplıca otelleri, sauna, spa ve hamamlarla zengindir.

Kaliteli olduğu kadar da hesaplı olan Manisa termal otelleri maliyet konusunda da avantaj sağlamaktadır. Egenin en güzel şehirlerinden biri olan ilde Manisa’nın Kurşunlu, Kuşlubahçe, Saraycık, Bozdağ bölgelerinde yer alan termal otellerin adres ve telefonları sayfamızda listelemiştir.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TERMAL TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Pamuk Gibi Travertenleri ile Pamukkale

Pamuk Gibi Travertenleri ile Pamukkale

Kaplıcaları, travertenleri ve ılıman iklimi ile ünlü Pamukkale Ege’nin en güzel şehirlerin...

Ne Olursan Ol Yine Konya’ya Gel

Ne Olursan Ol Yine Konya’ya Gel

Lalelerle süslü sokakları, minareleri göğe değen camileri ve kültürel mirası ile Konya gez...

Kaz Dağları’nın Kalbi Güre

Kaz Dağları’nın Kalbi Güre

Güre, Balıkesir’e bağlı olan şirin bir ilçedir. Burasını farklı kılan ise tertemiz havası, kaplıcaları ve termal...

Tüm tatil bölgeleri »

Seo

Seo

Yasal Uyarı: Bu site termal otelleri ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. termalotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
 
Yalova Termal Otel
Afyon Termal Otel