Termal Otel Tatil Fırsatları
A+ A A-

Termal Tedavi

Termal TedaviTermal tedavi yöntemleri yüzyıllardır halk arasında doğal iyileştirme yolları olarak kullanılmaktadır. Kaplıcaların belediyeler ve özel girişimler sonucu işletmeye açılması, termal kaplıcalara dönüştürülmesi ile binlerce insan alternatif tıbbın eline kendisini bırakmıştır. Sertifikalı görevliler ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen uygulamalar olumlu sonuçlar vermektedir.

Termal Tedaviden Önce Neler Yapılmalı?

Sağlık turizminin amacı insanların sakin ve huzurlu bir ortamda rahatsızlıklarından kurtulmalarıdır. Genellikle termal otellerde gerçekleştirilen uygulamalardan önce;

 • Tedavinin şekli ve yöntemi hastanın durumuna göre belirlenir.
 • Yeterli sıvı tüketimi sağlanmalıdır.
 • Gün aşırı kür uygulaması yapılır.
 • Banyo süreleri genellikle 10 – 30 dakika arasında değişmelidir.
 • Hastaların kürden önce mesane ve bağırsaklarının boşaltılması gerekir.
 • Sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir.
 • Hasta psikolojik olarak hazır olmalıdır.

Jakuzi – Hidromasajlı Banyo Küveti

Motor aracılığı ile çeşitli şekillerde olabilen küvetlere kanallarla su ve hava püskürten sistemlerle tedavileri destekleyen banyo çeşididir jakuzi. Hidromasajın en iyi uygulandığızemindir.

Amaç suyun hareketliliği karşısında vücudun pozitif tepkileridir. Suya mineral ve vitamin desteği uygulanarak uygulandığında etkisinin arttığı ispatlanmış ve özellikle tatil beldelerinde başta termal oteller olmak üzere, en çok tercih edilen özellikler arasındaki yerini almıştır.

Jakuzinin Faydaları:

 • Vücuda enerji kazandırır.
 • Uyku sorununu ortadan kaldırır.
 • Sinir uçlarını uyarması sebebiyle birtakım ağrıları giderir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Vücut ısısını dengeler.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Metobolizmal hastalıkları giderir.
 • Kas ve eklem ağrılarını giderir.

Termal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Merkezlere genel olarak doktor önerisi ile giden hastaların amacı doğal yollardan şifa bulmaktır. Termal tedavinin çarpıcı etkilerinin bilincinde olanlar gibi olmayanlarda bu konuda aydınlatılır ve gerekli tedavi yöntemi tavsiye edilir. Sıcak su kaynaklarının değerlendirilmesi ile oluşturulan tesislerdeki uygulamalar ise:

Banyo: Sıcaklığı belirli bir derecede olan havuzlarda 20 dakikalık sürelerde tam, yarım ve oturma şeklinde yapılmaktadır. Düzeni kaplıca doktoru tarafından belirlenir. Ortalama 2 – 4hafta süreyle gün aşırı yapılır. Uygulama birimleri termal tedavi havuzu, sıra banyoları, lokal banyo aygıtları, tedavi duşları ve egzersiz havuzundan oluşurken ayrıca;

 • Derinliği en fazla 150 cm olmalıdır.termal-tedavi-2
 • Su değişimini sağlayan taşırma olukları bulunmalıdır.
 • Kullanıcı başına saatte 1500 mililitre yenilenir.
 • Havuza girilmeden önce dezenfeksiyon kanalından geçilir.
 • Küvetlerdeki su her hastadan sonra değiştirilir.

Çamur Banyosu: Doktor gözetiminde romatizmal hastalıklar, jinekolojik rahatsızlıklar ve sindirim hastalıklarında uygulanan çamur banyosu yıllarca kaplıca sularının ıslattığı maden suyuna doymuş çamurlar içerisinde uygulanır.

Uygulanışı ise şöyle; Küvet ya da bölge 30 cm kalınlığında kille doldurulur. Toprak 68 derecelik kaplıca suyu ile karıştırılır ve 40 – 45 derecelik çamur ortaya çıkar. Kaplıca suyu çamurun üzerinde bekletildikten bir süre sonra tamamen akıtılır. Günde bir kez 10 – 15 dakika bu işlem hastaya uygulanır. Kadın hastalıklarından çocuk felçlerine, romatizmal hastalıklardan kırık ve çıkık tedavilerinde kullanılır. Uygulamalardan sonra ılık bir duş ile vücut çamurdan temizlenir. Yaklaşık bir saat hasta dinlenmeye çekilir.

Gaz (Buhar) Banyosu: 15 – 20 dakika arasında değişen gaz banyosu 33 – 35 derece arasındaki karbondioksitli sular ile yapılır. Üç ya da beş haftalık süren tedavide 15 – 20 kez yapılır. Önerilen ise iki gün üst üste uygulanıp üçüncü gün ara verilmesidir. Uzun bir süreyi kapsaması nedeniyle kardiyovasküler hastalarda uygulanır.

Bir diğer çeşidi olan “kuru karbondioksit banyosu” ise sadece gaz verilerek 20 ºC’de 20 -30 dakika hastanın özel bir kabinde tutulmasıdır. Kabindeki gaz miktarı kişinin koltuk altını geçmeyecek şekilde ayarlanır. Uygulamadan sonra hasta yarım saat kadar serin ortamda dinlendirilir.

İçme Kürleri: Bu yöntem doğal mineralli suların belli bir sürede, gün boyu belli dozlarda içilmesi ile uygulanır. İçme kürlerinde kullanılan su, doğrudan kaynağından getirilir ve bekletilmeden tüketilir. Metabolizma üzerinde olumlu etkileri olan mineralli suların tüketilmesi, sindirim sistemini ve böbrekleri olumlu yönde etkiler.

Miktarı vücut ağırlığının her kilogram başına yaklaşık 10 ml, diüretik etkili olanlarda 20 ml'dir.

Solunum Yolu ile Kür (İnhalasyon): Solunum yolu ile kür tedavisi minerallerin teknik araçlar yardımı ile ortama salınarak solunum yolu ile alınması şeklinde uygulanır. Kür yaklaşık 30 ºC'lik sıcaklıklarda, 5-15 dakikalık sürelerde yapılır. Özel ya da grup odaları kullanılır.

Buhar Banyosu ile Sauna arasındaki farklar:

 • Buhar odasında odanın dışında olan jeneratörün yerine Saunada ısıtıcı içeridedir.
 • Buhar odasında sıcaklık en çok 45 °C civarındadır ve nem %100’e yakın seyreder. Saunada ise sıcaklık maksimum 90 °C ve nem en fazla %25 olacak biçimde ayarlanır.
 • Buhar banyoları tavan ve duvarları seramik olabilir ancak saunada seramik kullanılmaz zemin kanalı veya su geçirmezlik özellikleri gereksizdir.

Birbirine yakın özellikler taşıması bakımından termal kaplıcalarda her ikisi de tedaviyi destek amaçlı kullanılmaktadır.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TERMAL TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Pamuk Gibi Travertenleri ile Pamukkale

Pamuk Gibi Travertenleri ile Pamukkale

Kaplıcaları, travertenleri ve ılıman iklimi ile ünlü Pamukkale Ege’nin en güzel şehirlerin...

Ne Olursan Ol Yine Konya’ya Gel

Ne Olursan Ol Yine Konya’ya Gel

Lalelerle süslü sokakları, minareleri göğe değen camileri ve kültürel mirası ile Konya gez...

Kaz Dağları’nın Kalbi Güre

Kaz Dağları’nın Kalbi Güre

Güre, Balıkesir’e bağlı olan şirin bir ilçedir. Burasını farklı kılan ise tertemiz havası, kaplıcaları ve termal...

Tüm tatil bölgeleri »

Seo

Seo

Yasal Uyarı: Bu site termal otelleri ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. termalotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarımı Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
 
Yalova Termal Otel
Afyon Termal Otel